Haber

Çin Para Politikasını Daha Hedef Odaklı ve Etkin Hale Getirecek

Arşiv fotoğrafı, Çin’in doğusundaki Shandong eyaletindeki Linyi şehrinde bir bankada Çin’in resmi para birimi olan RMB (renminbi) banknotlarını sayan bir işçiyi gösteriyor. (Fotoğraf: Zhang Chunlei/Xinhua)

PEKİN, 9 Ocak (Xinhua) — Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komitesi Lideri Guo Shuqing, Çin ekonomisinin genel toparlanmasını ve gelişimini kolaylaştırmak için ihtiyatlı para politikasının daha amaçlı ve etkili hale getirileceğini söyledi.

Xinhua’ya konuşan Guo, 2023’te ülkenin para politikasının odak noktaları olarak aktif talebin genişletilmesi ve arz yönlü reformun derinleştirilmesi konularının altını çizdi.

Guo, “Mevcut toplam geliri mümkün olan en yüksek oranda tüketime ve yatırıma dönüştürmek, daha hızlı ekonomik toparlanma ve yüksek kaliteli büyümenin anahtarıdır ve finansal hizmetlerin bu süreçte sunabileceği çok şey var” dedi.

Çin’in maliye politikasının bu yılki hedef ve görevlerini ana hatlarıyla açıklayan Guo, komisyonun düşük ve orta gelir gruplarının ve salgından en çok etkilenenlerin gelirlerini birden fazla kanal aracılığıyla artırmak için çalışacağını ve konut gibi yüksek maliyetli kalemlere yapılan harcamaları teşvik edeceğini söyledi. ve otomobiller ve destekleyici hizmet tüketimi. artıracağını söyledi.

Guo’ya göre Çin, özellikle gelişmekte olan ekonomiler ve gelişmekte olan ülkelerle ticaret söz konusu olduğunda, dış ticaret kolu için altyapı projelerine yatırım yapmaya ve bunları finanse etmeye ve finansal hizmetler geliştirmeye devam edecek.

Para politikasını doğru bir şekilde özel sektöre yönlendirme taahhüdünde bulunan Guo, bunun toplam kredilerdeki etkin büyümeyi sürdürmek ve genel finansman maliyetlerini düşürmek için önlemler alacağını belirtti.

Guo, internet platformu işletmelerine yönelik denetimlerin düzenli olarak gerçekleştirileceğini, istihdam yaratmaları ve küresel rekabette daha fazla rol oynamaları için takviyeler verileceğini söyledi.

Guo ayrıca emlak ve finans departmanları arasında sağlıklı para dolaşımının teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çinli yetkili, ülkesinin satış öncesi ev teslimatlarını garanti altına almak için çaba sarf edeceğini, önde gelen emlak şirketlerinin bilançolarını yumuşatmaya odaklanacağını ve emlak bölümünün yeni geliştirme modellerine geçişini teşvik etmeye çalışacağını kaydetti.

Renminbi kuru açısından Guo, çift yönlü dalgalanmaların orta ve uzun vadede genel güçlenme ivmesiyle devam etmesini bekliyor.

Çin’in mali açılımının son yıllarda yeni bir aşamaya girdiğine dikkat çeken Guo, ülkenin dışa açılma çabalarını durdurmayacağının sözünü verdi. Guo, Çin’in yabancı yatırımcıların Çin pazarına girme prosedürlerini daha da kolaylaştıracağını ve kurumsal açılımı istikrarlı bir şekilde genişleteceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu