Haber

HDP, seçim çabaları nedeniyle kapatma davasında savunma yapmayacak

ANKARA – Halkların Demokratik Partisi (HDP), Anayasa Mahkemesi’ndeki (AYM) kapatma davası kapsamında sözlü savunma yapmayacağını açıkladı. Anayasa Mahkemesi’ne sunulan dilekçede, seçim faaliyetleri nedeniyle sözlü savunma yapılmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Anayasa Mahkemesi’nde devam eden kapatma davası kapsamında sözlü savunma yapmak üzere 11 Nisan’a tarihlenen HDP, savunmanın seçim sonrasına ertelenmesini istedi ancak HDP’nin talebi reddedildi. AYM’nin sözlü savunma için belirlediği tarihin özgür ve adil seçimlere müdahale anlamına geldiğini belirten HDP, “11 Nisan’da Anayasa Mahkemesi’nin bu tutumuna karşı partimiz sözlü savunma yapmayacak” açıklaması yaptı.

‘SÖZLÜ SAVUNMA MEVCUT DEĞİL’

HDP’nin Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu dilekçede şu ifadeler kullanıldı:

“Müvekkil partinin resmi olarak seçim döngüsüne girmiş olması, aday adaylığı başvuru süreçleri, parti açılışı, milletvekili adayı sunumu, seçim programı, miting, toplantı ve siyasi çalışmalardan dolayı belirtilen hususlarda sözlü savunma yapılması mümkün değildir. tarih. Türkiye’nin demokrasi ve hukuk tarihine önemli etkileri olacak bu davada söz savunması yapmak bu zorlu çalışma süreci içerisinde mümkün olmayacaktır. Bu prestijle birlikte sözlü savunma yapamayacağımızı 11 Nisan 2023’te Yargıtay’a bildirmek zorunda kaldık.” (DUVAR)

haberseben.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu