Haber

İzmirli depremzedelerden emsal artış kararına TMMOB’ye tepki

İzmir Depremzedelerle Dayanışma Derneği (İZDEDA), Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) yargıya başvurarak yerel idarenin imar planı notu düzenlemesinin yürütmesini askıya almasına tepki gösterdi. Bayraklı ilçesinde deprem.

Dernek binası önünde toplanan üyeler adına açıklama yapan İZDEDA Lideri Haydar Özkan, belediyeden alınan emsal artış sayesinde depremde hasar gören evlerin yerine inşaatların faaliyete geçtiğini ancak yürütmeyi durdurma kararı umutlarını söndürdü.

Kiracı olmadıklarını belirten Özkan, “Bugünün şartlarında 110 metrekarelik bir daire 1 milyon 600 bin liraya yapılırken emsaldeki artışla bu değer 600 bin liraya düşüyor. emsal artırımı talep ettik ve belediyemiz olumlu karşıladı.Ancak TMMOB’nin itirazı ve süreç yargıya taşındı.’nin devri ile bizim için belirsizlik başladı” dedi.

TMMOB’nin nüfus yoğunluğu olacağını ve şehrin bunu kaldıramayacağını belirten Özkan, “TMMOB’nin 17 katlı binasının yanında benim 7 katlı binam meşgul olsa ne diyeceğimi bilemiyorum.” söz konusu.

“Yüksek kat öldürür.” İfadesinin doğru olmadığını savunan Özkan, şunları söyledi:

“Bazılarının yüksek bir kattan yıkılması mı, yoksa aynı yıl içinde aynı üretimi yapan çok sayıda bina varken imalat hatası mı? Bilime ve bilime göre yapılan binalar hala ayakta. Tezlerine göre Japonya’da yüksek katlar yapılıyor.” Amerika’da yüksek katlar her an yıkılmalı çünkü orası da sarsılıyor bölge.Bizim yapacağımız bir nevi kentsel dönüşüm.Bu hikayede yer almak isteyenler yanımızda olanlardır.TMMOB Bu fırsatı heba ettiler ve halka ne kadar uzak olduğunu gösterdiler.Devam ediyorlar, satış yapıyorlar, milleti oturtmaya başlıyorlar.”

İzmir 5. İdare Mahkemesi, Bayraklı Belediye Meclisi’nde kabul edilen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce onaylanan imar plan notuna TMMOB’nin yaptığı itirazı “yasaya aykırı olduğu, kapsamı dışında yoğunluk artışı öngördüğü ve imar planlarının bütünlüğünü bozar”. Yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

ortahisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu