Haber

Bin yıllık kale zamana meydan okuyor

Bin yıllık kale zamana meydan okuyor

ERZURUM Erzurum’un Uzundere ilçesinde bin yıl önce yapıldığı tahmin edilen Engüekkapı kalesi, bütünlüğünü koruyan ender kalelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Erzurum’un Uzundere İlçesi sınırlarında yer alan Engüekkapı Kalesi, Türkiye’de bütünlüğünü korumuş ender kalelerden biridir. Görkemiyle görenleri kendine hayran bırakan kalede Türk Hamamı, Fırın, Değirmen, Su Kuyusu, Yemekhane, Mahzenler, Tüneller ve ibadethane bulunmaktadır. Bagratlı krallığı döneminde yapıldığı sanılan kale bin yıldır ayakta. 2012 yılında kısmen onarım gören kalenin tarihi tam olarak bilinmiyor. Kalede devasa kuleler, gözetleme alanları, iletişim delikleri, çok sayıda giriş ve çıkış kapısı ve okçu kuleleri bulunuyor. Geniş bir alana kurulu olan kale, taşı hiç onarılmamış olmasına rağmen dimdik ayaktadır. Masif Horasan harcı ve yığma taşlarla inşa edilen kale keşfedilmeyi bekliyor. Kalenin alt kısmında mezarlık ve 1 kilometrelik yer altı tünelleri bulunuyor.

İlçede görev yapan sosyal bilgiler öğretmeni Mehmet Baki, kalenin tarihiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Yaklaşık bin yıllık bir geçmişe sahip olan kale birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgeyi ziyaret eden turistler yoğun ilgi göstermektedir. Yapısıyla görülmeye değer bir bölge.”

haber-atabey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu