Haber

HDP’li Garo Paylan: KYK borçlarına faiz yerine gecikme zammı

ANKARA HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, KYK’ya (Kredi ve Yurtlar Kurumu) borçlu olan gençlerin silindiği söylenen faiz borçları hakkında Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Faiz borcunun silindiğini ve yerine gecikme zamlarının geldiğini söyleyen Paylan, “Cumhurbaşkanı ‘Sadece anapara ödenecek’ dedi ama gençlerimiz vergi dairelerine gittiklerinde gecikmenin olduğunu görüyorlar. faizin yerini gecikme faizi almıştır.”

‘FAİZİ SİLİR GİBİ YAPARAK İSMİ GECİKME SÜRESİNE DÖNÜŞTÜLER’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Temmuz 2022’de KYK borç faizlerinin silineceğini açıkladığını hatırlatan Paylan, faizin silindiğini ancak gecikme zammının alındığını söyledi. Paylan, durumu örnek vererek, “Burada bir gencimizin borç rakamları var. Bu genç 13 bin liralık kredi almış. Geciken bu ücretin faizini silmiş gibi yapıp adını geç olarak değiştirdiler.” harç ve bu gencin borcunun endekslenmesiyle 13 bin lira olan faizi sadece 12 bin 300 liraya düştü.Yani gencin tüm faizinde sadece 704 lira indirim var.Yani gencimiz kişinin 26 bin liralık borcu 13 bin lira, faizi 13 bin lira, faizi ise sadece 700 lira azaldı.”

‘Ya cumhurbaşkanı gençleri kandırdı ya da yine cumhurbaşkanını kandırdılar’

Paylan, gençlerin vergi dairelerine gittiklerinde çok küçük bir indirimle karşılaştıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanının sözü bu ülkede nasıl hüküm sürdü? Anlamıyorum. Başkan, KYK borçlusu gençleri kandırdı. Yoksa yine Cumhurbaşkanı’nı kandırdılar” dedi.

Borç faizlerinin eksik silinmesini gençlerin kabul edemeyeceğini belirten Paylan, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı bu konuda bir irade beyanı yaptı ve bu kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Milletin vekilleri ‘Evet hiç olmazsa faizler silinsin’ dediler. Ancak Maliye Bakanlığı’nın uygulaması bu çerçevede değil. Faiz oranları yine aynı. En az 1 milyon 300 bin genç hala faizle karşı karşıya” dedi.

ENFLASYON YÜZDE 185, BURSLAR YÜZDE 47 ARTIYOR

Paylan, üniversite öğrencilerinin burslarındaki artış oranını da eleştirerek, “Geçen yıl 850 lira olan kredi ve bursların 1250 liraya çıkacağını söylüyor. hesap yaptım Bu da yüzde 47’lik bir artışa karşılık geliyor. Peki Sayın Başkan, enflasyon ne kadar diyorsunuz? TÜİK’in enflasyonu bile yüzde 85. Sokağın enflasyonu nedir? yüzde 185 Neden gençlere sadece yüzde 47 zam veriyorsunuz?”

‘ÖĞRENCİ BURSLARI 250 BİN DEĞİL 5 BİN LİRA OLMALI’

HDP’nin verdiği burs sayısının 5 bin lira olduğunu belirten Paylan, “Kaynak nereden? 200 milyar TL yükü var. Gelecek yıl fakirlerin vergilerinden zenginlere en az 500 milyar TL döviz garantili mevduat üzerinden aktarılacak. Bu 500 milyar TL’nin yarısı bile değil. O burs miktarı ayda 1250 TL değil 5 bin TL olmalı.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu