Haber

İsrail Başbakanı Eritrelileri ülkelerine döndürmek istiyor

Eritrelilerin Cumartesi günü İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlediği protestoların ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “kırmızı çizginin aşıldığını” ve olaylara karışan Eritrelileri ülkelerine geri göndermek istediğini açıkladı.

Eritre hükümetini destekleyenler ve saldırganlar birbirleriyle ve polisle çatıştı, onlarcası polis olmak üzere toplam 170 kişi yaralandı.

Netanyahu ayrıca ülkeye yasa dışı yollardan giren tüm Afrikalıların ülkelerine geri gönderilmesi için yeni bir plan hazırlanması talimatını verdi.

Cumartesi günkü olaylar, Eritre hükümetine karşı çıkan Eritrelilerin, Eritre’nin İsrail Büyükelçiliği’nde düzenlenen bağımsızlığın 30. yıl dönümü etkinliğinin iptal edilmesini talep etmesiyle başladı.

Etkinlik polis kordonu altında yapılırken, muhalif Eritreliler polis barikatını aşarak hükümet yanlılarıyla çatıştı.

Çevredeki dükkan ve araçlarda da maddi hasar oluştu.

Kent merkezinde yaşayanlar mahallelerinin savaş bölgesini andırdığını söyledi.

Polis, olayları bastırmak için göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarının yanı sıra gerçek mühimmat da kullandı.

Atlı polislerin karıştığı olaylarda gerçek mühimmat kullanımının kurallara uygun olup olmadığı konusunda soruşturma başlatıldı.

Eritre’de Devlet Lideri Isaias Afwerki’yi destekleyenler ile muhalifleri arasındaki gerilim son dönemde diasporada da görünür hale geldi.

Yargıtay engellendi

Bu olay göç konusunu yeniden ülkenin ana gündemi haline getirdi.

Ülkedeki aşırı sağ hükümet daha önce de göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesi planını iptal eden Yüksek Mahkeme’yi eleştirmişti.

Hükümetin Yüksek Mahkeme’ye yönelik reform planı da ülke çapında kitlesel protestolara yol açtı ve planın yalnızca bir kısmı hayata geçirildi.

Dün akşam bir açıklama yapan Netanyahu, “Yasa dışı sızanlar ülkemiz için büyük bir tehdit oluşturuyor” dedi ve şunları ekledi:

“İsyana katılan herkesin derhal ülkelerine geri gönderilmesini talep ediyoruz.

“Bakanlarıma yasadışı göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesine yönelik planlar yapmalarını söyledim.”

Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in, insan onuru ve özgürlüğüne ilişkin yasaları değiştirerek toplu geri göndermelere izin vermeyi hedeflediği bildirildi.

İsrail’e sığınma başvurusunda bulunan 18.000 Eritrelinin olduğu tahmin ediliyor.

Mısır’da Sina Çölü’nü geçerek ülkeye giren bu kişilerin çoğu, çoğunlukla dünyanın en baskıcı ülkelerinden biri olan Eritre’de hayatlarının tehlikede olduğunu ve ülkede askere alınmak istemediklerini söylüyor. zorunlu askerlik hizmetinin olduğu yer.

Eritre hükümetini destekleyenlerin sığınma ihtiyacı olmasa da İsrail hükümeti şu ana kadar ülkeye giren Eritrelilerin siyasi görüşlerini sorgulamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu