Haber

Muhsin Yazıcıoğlu dosyası üçüncü kez açılıyor! Kanında zehir olacak

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopter 25 Mart 2009’da Kahramanmaraş’ta düştü. Yazıcıoğlu’nun yanı sıra gazeteci İsmail Güneş, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, Belediye Meclis Üyesi Murat Çetinkaya ve pilot Kaya İstetepe helikopterdeydi. Helikopterin enkazı kazadan günler sonra bulundu.

Kazanın üzerindeki sır perdesi aradan 14 yıl geçmesine rağmen hala kaldırılamadı.

Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının kazadan önce zehire maruz kaldıkları, helikopterin FETÖ’nün talimatıyla düşürüldüğü ve askeri uçakların, BBP’nin kurucu başkanının yanındaki çanta ve helikopterin bazı kritik parçalarının çalındığı ileri sürüldü.

Dava ve soruşturmalar sürerken, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı karbon monoksit ve zehir iddialarını netleştirmek için harekete geçti.

KAN ÖRNEKLERİ YENİDEN İNCELENİYOR

İstanbul Adli Tıp Kurumu 5. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından Yazıcıoğlu’nun kan örneklerinin yeniden incelenmesine karar verildi.

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre 2023’ün ilk haftasında Named Medicine’e dosya ve numuneler geldi ve soruşturma başlatıldı.

Daha önce belge avukatlarının bu tarafta talepleri vardı. Avukat Selami Ekici, soruşturma dosyasında “gizlilik kararı” olduğunu söyledi. Öte yandan bu incelemenin ilk olmadığı belirtiliyor.

İlk muayenede görünmeyen karbon monoksit ikinci muayenede tespit edildi.

Cesedin bulunmasının ardından yapılan otopsinin ardından hazırlanan raporda, organ kesileri, kan ve idrar örneklerinde rastgele toksik unsur bulunmadığı belirtildi.

Otopside Yazıcıoğlu’nun ölüm nedeninin “kaburga kırıkları, iç organ yaralanmasından göğüs ve karın kanaması” olduğu belirtildi.

Kazadan 15 ay sonra 19 Ocak 2011’de yapılan ikinci Adli Tıp muayenesinde Yazıcıoğlu’nun kanında yüzde 13,1 oranında karbon monoksit olduğu ancak kaza anında bu seviyenin var olduğunun söylenemeyeceği yazıldı. Yapılan ikinci inceleme sonucuna göre ölüm nedeninin “vücut travması” olduğu belirtildi.

Ancak hem Muhsin Yazıcıoğlu’nun ailesi hem de ailenin avukatları bu otopsi raporunun gerçeği yansıtmadığını düşünüyor.

kurtalan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu