Haber

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: “Şartlar zor ama Türk yetkililerle çok iyi bir işbirliği içindeyiz”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türk makamlarıyla iş birliği içinde kurtarma çalışmalarına destek verdiklerini söyledi.

Miçotakis, CNN’e yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Türkiye’ye destek için ilk harekete geçen ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Şartlar çok zor ama Türk yetkililerle çok iyi bir işbirliği içindeyiz.” söz konusu.

Türk ve Yunan halklarının dost olduğunu, anlaşmazlıkların artık bir kenara bırakılması gerektiğini ifade eden Miçotakis, şu anda önceliğin insanları enkazdan kurtarmak olduğunu söyledi.

1999 Marmara ve Atina depremlerinde Türkiye ile Yunanistan’ın birbirine yardım ettiğini hatırlatan Miçotakis, “bu korkunç olayın uzun vadeli sonuçlarında” Türkiye’nin yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Siyasi partilerden destek mesajları

İktidardaki Yeni Demokrasi Partisi, Türkiye’deki depremzedelerin gıda ve çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması için gençlik kolları ile yardım kampanyası başlattığını duyurdu.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yaptığı yazılı açıklamada, Yunan halkını Türkiye ve Suriye halklarına destek olmaya davet etti.

Açıklamada, yardım malzemesi ve kan bağışı kampanyalarının sendikalar ve çeşitli kurumlar aracılığıyla desteklenmesi, istekli hekim ve sağlık çalışanlarının destek için Türkiye’ye gönderilmesi talep edildi.

Ana muhalefet partisi SYRIZA da “Herkes İçin Dayanışma” örgütünün Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için düzenlediği yardım kampanyasına destek verdiğini duyurdu.

Mera25 Partisi Genel Başkanı Yanis Varufakis, Twitter hesabından yaptığı Türkçe paylaşımda, “Aklımız depremlerde sevdiklerini kaybedenlerle ve daha da önemlisi şu anda enkaz altında kalanlarla birlikte. Ege Denizi’nin ötesinden dayanışma duyguları.” terimleri kullandı.

Yunan vatandaşları sosyal medyada çok sayıda dayanışma bildirisi paylaşırken, başta çok sayıda belediye, sendika ve sivil toplum kuruluşu olmak üzere Yunan Kızılhaçı depremzedeler için yardım kampanyası başlattı.

Yunan basınından dayanışma mesajları

Ulusal basında Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Türkiye ile dayanışma açıklamaları gündeme geldi.

Yunan Devlet Televizyonu ERT sabah haber programını Türkiye’den deprem görüntüleri ile açtı. “Seni sevdiğimi dünyanın bilmesine izin verdim.” şarkı eşliğinde.

Kathimerini gazetesinde yayınlanan karikatürde bir genç, elinde sprey boya ile duvara “Hepimiz Türk’üz” yazarken resmedildi.

EFSYN, Rizospastis ve Policy gazetelerinin manşetlerinde “dayanışma, birlik, beraberlik ve dostluk” vurgusu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu